Chardonnay ili Žilavka – upit je koji se možete često postaviti. Bilo da ste domaćin obiteljske večere, ekipa dolazi kod vas ili u restoranu uživate u odličnom jelu, može se javiti pitanja koje vino birati za koju priliku. Tu na snagu stiže ovaj vodič koji će vam otkriti kad birati francusko vino Chardonnay, a kad autohtonu hercegovačku vrstu Žilavku. Obje sorte imaju svoje specifičnosti radi kojih poštujete svaku novu čašu ovog bijelog vina. Kad se pitate kako će se koje vino uskladiti uz jela, svidjet će vam se što s ovim vinima ne možete pogriješiti. Oni su nevjerojatno raznolikog raspona koji se dobiva zahvaljujući različitim načinima proizvodnje vina. Svaki dio procesa čini svoj dio posebne slagalice kako bi se dobile prepoznatljive nijanse omiljenog pića.
Kad razmišljate je li bolje kad se na stol doda Chardonnay ili Žilavka, odgovor vas neće iznenaditi – ovisi. Na ovaj izbor može utjecati veliki broj faktora. Od datuma berbe do količine odležavanja vina. Od jela koje ste spremili do vaših osobnih preferencija kad je vino u pitanju. Svi oni koje voli voćne note, rado će posegnuti za Chardonnay vinima jer pružaju nevjerojatnu voćnost već pri prvom mirisu. S druge strane, Žilavka pruža voćnost uz kremasti završetak i primjese vanilije i meda.
Također, mnogi će se okrenuti ovom vinu radi njegove izuzetne mineralnosti i svježine. Bijela vina se upravo iz toga razloga češće biraju ljeti, no to ih ne čini manje vrijednim partnerima i tijekom zime. Ono što će vas pridobiti pri degustaciji jesu i posebnosti terroira na kojem je vinograd uzgajan.
Chardonnay
Sa porijekom iz Francuske, ovo bogato bijelo vino uživa veliki ugled diljem svijeta. Varijacije njegovog okusa i mirisa mogu predstavljati sve u rasponu – od laganih nota i nevjerojatne svježine i blage kiselosti pa sve do bogatih nota. Kad započinje degustacija, upoznat ćete Chardonnay kao vino koje može biti izuzetno blijedo do izuzetno žuto. Na nosu ćete odmah moći namirisati voćne note kao što je limun i jabuka, a pratit će ih vanilija, kao i druge primjese koje stvori način proizvodnje ili čuvanja u bačvama. Zanimljivo je kako će mlađi Chardonnay ostaviti notu citrusa, dok će stariji Chardonnay poprimiti note ananasa. Sa zaokruženim tijelom, srednjom suhoćom i srednjom do izraženom kiselosti, Chardonnay uživa ugled jedno od omiljenih vina. Kremasti završetak i primjese citrusa čine Chardonnay prepoznatljivim čak i kada postoje njegove različite varijacije diljem svijeta. Ono što je zanimljivo jeste da tijekom vremena može razviti i aromu lješnjaka.
Ovakvo vino može biti u vašoj kolekciji i podrumu vina čak do 10 godina, a može se u njemu uživati i ako je relativno mlado vino. Servira se na 12°C te ga nije potrebno dekantirati.
Za one koji se pitaju kako se razvija karakteristična maslačna nota Chardonnaya – imamo odgovor. U procesu koji se zove malolaktična fermentacija pomoću mliječno-kiselih bakterija dolazi se do djelomične ili potpune razgradnje jabučne kiseline u mliječnu kiselinu. Samim time, u proizvodnji, Chardonnay svoju kremastu završnicu može zahvaliti ovom procesu.
Žilavka
Kraljica hercegovačkog vinogradarstva, Žilavka predstavlja jednu od autohtonih vrsta koja osvaja mnoge. Uz crno vino Blatinu, Žilavka stavlja Hercegovinu na vinsku mapu cijelog svijeta. Ugled koji uživa Žilavka opravdan je njenom svježinom i živosti, karakterističnom suhoćom i kremastim završetkom. I ona se odlikuje svježim voćnim notama, a nečiji istančani pupoljci prepoznat će i breskvu, med i vaniliju.
Zabavno je pri svakom gutljaju prepoznati i terroir na kojem sama Žilavka uspijeva. Vinogradi u Hercegovini pretrpe velike suše i mnoštvo dana sa izuzetno visokim temperaturama. Upravo zato se Žilavka smatra autohtonom vrstom koja može izdržati gotovo u potpunosti nepovoljne uvjete uzgoja ove vinove loze.
Najčešće se čuva u drvenim bačvama hrasta što Žilavki daje složenost i stvara vrhunsko vino. Elegantna voćnost i zaokruženost ovog vina čini ga savršenim partnerom za mnoga jela.
Za sve koji se pitate kad Chardonnay ili Žilavka postaje idealan odabir za vaše druženje – u nastavku donosimo odgovor.
Chardonnay ili Žilavka?
Većina bijelih vina najbolje je piti dok su još mlada. Iako neka bijela vina jesu sposobna za odležavanje, najčešće u njima možete uživati brzo nakon proizvodnje. Tada možete osjetiti duboku svježinu voćnih i cvjetnih nota, ali i kiselost. Većina bijelih vina ima postotak alkohola između 9% i 14%, ali to može varirati ovisno o sorti grožđa i uvjetima uzgoja.
Različita vina savršeno funkcioniraju uz razna jela. To ćete otkriti i ako posjetite naš webshop gdje smo uz svako vino istaknuli i gourmet preporuku.
Uz što piti Chardonnay?
1 – Morski plodovi
Svi ljubitelji rakova, školjki, riba sa žara ili pečenih riba, mnogo će uživati u čaši Chardonnay Andrija vina uz svoje jelo. Nevjerojatna kombinacija ovog jela i pića stvara savršen balans u ustima i svako druženje transfomira u gourmet iskustvo.
2 – Kremasti umaci i sir
S obzirom da sami Chardonnay ima blagu teksturu koju bi mnogi opisali kao kremastu, nije iznenađenje da se ovo vino sjajno slaže sa sirom. Vino i sir su dobro poznati gourmet partneri, a Chardonnay ćete najradije htjeti piti uz Brie, Cheddar i Camembert. Pored sira, ovo vino će ići sjajno uz kremaste umake poslužene uz njoke, tjesteninu, rižu…
3 – Vegetarijanska jela
Povrće pripremljeno na 101 način, tjestenina, rižoto… ovo su samo neka od vegetarijanskih jela koja će savršeno dobro pristajati uz Chardonnay Andrija. Voćne arome ovog vina iznenađujuće dobro funkcioniraju sa raznolikim okusima i teksturama vegetarijanske kuhinje.
Podrumi Andrija Chardonnay – Naruči ovdje
Uz što piti Žilavku?
1 – Piletina ili purica
U našoj gourmet preporuci iznad spomenuli smo kako ovo vino sjajno funkcionira uz patku. No, i bijelo meso kao što je piletina i purica čini sjajan odabir za ručak ili večeru uz Žilavku. Posebno će sjajno odgovarati pečenom mesu ili mesu sa grilla ako dodate aromatične začine prepoznatljive za Mediteran.
2 – Vegetarijanska jela
Lagane salate, tjestenine, rižota… u kombinaciji sa povrćem, Žilavka Andrija Selekcija savršeno će se uklopiti. Pečene tikvice, paprike, patlidžan i svo ono povrće koje vežemo za topliji dio godine će jelima dati posebne arome. Dodajte uz to čašu ovog vina, znajte da vas čeka sjajna kombinacija svježih namirnica i voćnih nota vina.
3 – Kombinacija sireva
Bilo da pripremate mezu ili platu sa sirom, nećete pogriješiti ako servirate i ovo vino. No, razne vrste sireva koji se tope u ustima bit će sjajno društvo kremastim notama Žilavka Andrija Selekcija vina. Lagani sirevi kao što je Brie ili Mozzarella sjajno će odgovarati, ali ne zaboravite i nešto zrelije sireve kao što je Gouda, Manchego ili Cheddar.