Dekantiranje vina: Značenje i zašto se radi ovaj postupak?

Dekantiranje vina podrazumijeva prelijevanje vina iz boce u dekanter ili drugu posudu radi odvajanja taloga od tekućine. Uz to, ovaj postupak omogućava prozračivanje i oksidaciju vina. Postoje mnogi razlozi zašto se radi dekantiranje vina, od estetskih značajki do utjecaja na finalne arome vina tijekom degustacije. Ako se želite detaljnije upoznati s ovom temom, u nastavku otkrivamo zašto dekantirati vino, kada dekantirati vino, kao i kako dekantirati vino.

Uz ovaj vodič možete imati bolje razumijevanje postupka, ali i sami odraditi dekantiranje. Ovo može biti zabavna prezentacija u većim društvima tijekom proslave, ali i zabavan dodatak manjim druženjima uz vino i sir ili mezu. Najbolje je to što ćete nakon ovog vodiča imati osnovno znanje uz koje ćete znati i koliko dugo treba trajati dekantiranje vina. Više u nastavku.

Što je dekanter?

Dekanter je ključan dodatak kad je u pitanju dekantiranje vina. Umjetnost prelijevanja vina zahtijeva odvajanje taloga od tekućine, ali i puno više od toga. Uz reprezentativnu ulogu, dekanter ima i praktično usko grlo koje omogućava da lakše prelijevate vino bez narušavanja taloga na dnu. S obzirom na to razvijeni su različiti oblici dekantera koji sudjeluju u ovom procesu. Tako dekanter može biti u različitim oblicima i veličinama, pa tako možete prepoznati sljedeće dekanter vrste: labud, patka, cornett, standard. Zabavni oblici čine prezentaciju i dekantiranje dodatno zabavnim, a sommelieri mogu posebno uživati u ovom procesu kad prezentiraju određene sorte vina.

Foto: Freepik

Važno je napomenuti da dekanter nije isto što i bokal u kojem možete poslužiti vino. Iako uz obje posude možete ostaviti snažan utisak na svoje goste, stakleni dekanter uz prezentacijsku ulogu, omogućava lakši proces prozračivanja.

Zašto se radi dekantiranje vina?

Već smo naveli što podrazumijeva proces dekantiranja. Odvajanje taloga od tekućine jedna je od ključnih stvari za crna vina, kao što je Vranac, Blatina ili Syrah s obzirom da crna vina imaju najviše taloga.

No, uz ovu ključnu ulogu, dekantiranje sudjeluje u poboljšanju okusa koje ima vino. Uz ovaj proces vino izlažemo zraku i ‘dopuštamo mu da diše’. Vina se inače proizvode, a u cijelom procesu ne dolaze u kontakt sa zrakom. Samim time, jednom kad vino izložite kisiku, probudite sve zanimljive arome koje mogu dati zaokruženost vinu tijekom degustacije.

Foto: Freepik

No, naravno, nije dobro ukoliko je vino previše izloženu kisiku. Zato postoji vodič i koliko dugo vino trebate dekantirati.

Dekantiranje vina – postupak

Dekantiranje ima praktične, estetske i funkcionalne uloge koje mogu biti impresivne za goste u raznim prilikama. Naučiti raditi ovaj postupak može vas učiniti izvrsnim poznavateljem vina, a i pomoći da vino koje ste izabrali za tu večer uistinu ima jak karakter i savršeno okusom upotpuni druženje.

Ako se pitate kako raditi dekantiranje u posebnim prilikama ili tijekom intimnih druženja s najbližima, na idealnom ste mjestu.

Prva stvar koju vrijedi spomenuti jeste da ovaj proces zahtjeva mrvicu strpljenja i spretnosti.

1 – Boca neka stoji 24h uspravno

Ako druženje planirate sutra, već danas možete svoju bocu postaviti uspravno. Ovo je korisno za sve vas koji inače boce vina držite postavljene vodoravno. Ključni korak koji smo naveli kao prvi važan je kako bi prije samog otvaranja boce, talog pao na dno boce vina.

2 – Pripremite dekanter

Bez obzira kojeg je oblika vaš dekanter, bitno je pripremiti ga za dekantiranje. Za početak, to uključuje pravilno čišćenje kako bi dekantiranje bilo reprezentativno. Kad ste se uvjerili da je dekanter spreman za prelijevanje vina, provjerite je li možete dobro vidjeti talog na dnu. Ako ne, može biti korisno da prema dekanteru okrenete određeni izvor svjetlosti da vidite što bolje kako se odvija proces i da budete što precizniji.

dekantiranje vina

Foto: Freepik

3 – Otvorite bocu i započnite s prelijevanjem

Kada želite započeti dekantiranje polako nagnite bocu prema dekanteru. Uvijek držite dno boce nisko kako talog ne bi došao do grla dekantera i tijekom ulijevanja izbjegavajte uznemiravanje sedimenta na dnu.

4 – Zaustavite prelijevanje ako talog iz boce počne dolaziti na vrh

Imajući na umu upute iznad, dekantiranje i prelijevanje trebalo bi teći lagano. No, ako talog počne odlaziti na vrh, zaustavite prelijevanje i spustite bocu vina kako bi talog ponovno pao na dno boce.

5 – Ne preskočite ovaj korak

Kad želite u potpunosti izbjeći da se talog iz boce prelije u dekanter, uvijek ostavite malo tekućine na dnu boce.

6 – Servirajte vino

Imajući na umu vrstu vina koje dekantirate i vrijeme dekantiranje, možete odrediti kada je vrijeme za serviranje vina. Poslužite vino iz dekantera u čaše i neka degustacija s društvom započne.

Foto: Freepik

Dekantiranje vina ne treba biti kompleksno i pretjerano ekstravagantno. Sve što trebate za dobro dekantiranje je malo strpljenja i lagana ruka. Ako to učinite ispravno, moći ćete uživati u svojim omiljenim vinima i produbljenim aromama.

Koliko dugo treba trajati dekantiranje vina?

Imajte na umu da svako vino ima različito vrijeme dekantiranja. Ovisno o vrsti vina možete pripaziti da vino ne dekantirate dugo kako ne bi oksidiralo i pokvarilo se. Savršen tajming određujemo u nastavku.

Najčešće se radi dekantiranje crnog vina jer rješavanjem njihovog taloga vino može imati bolji okus. Crnim vinima može trebati između 20 minuta i dva sata da dostignu svoj puni potencijal prilikom dekantiranja. Lagana crvena vina trebat će samo 20 do 30 minuta. S druge strane, vina srednjeg tijela treba dekantirati 20 minuta do sat vremena.

Na kraju, dekantiranje crnih vina punog tijela traje između jednog i dva sata. Ako vam treba vodič kako odrediti tijelo vašeg vina, ovdje donosimo detalje.

dekantiranje vina

Većini crnih vina potrebno je najmanje 15 minuta da njihova reduktivna svojstva ispare. Nakon toga, dodatnih 15 do 30 minuta učinit će preostale oštre arome puno blažima. Nakon 60 minuta tanini će postati manje intenzivni.

Većina bijelih vina kao što je Žilavka ili Chardonnay, kao i Rose zapravo se ne moraju dekantirati. No, neka složenija, starija ili aromatizirana vina mogu imati značajno bolji okus nakon dekantiranja. Uz to, dekantiranje može pomoći u zanimljivijoj prezentaciji bijelih vina i Rose vina.

Korisno je i kada uz kupovinu vina imate preporuku dekantiranja, kao što je to u Podrumi Andrija online webshop-u. Uz gastro preporuku, možete pored crnih vina primijetiti vremensku preporuku dekantiranja.

Postoji li pretjerano dekantiranje vina?

Uglavnom svoje vino možete piti i nekoliko sati nakon dekantiranja bez da se arome raspadnu ili vino pokvari. No, trebate pripaziti sa bijelim vinima koja mogu izgubiti arome kod pretjeranog dekantiranja. Uz to, pjenušac ne biste trebali dekantirati, a slično vrijedi i za stara vina. Ako starija vina dugo dekantirate njihove arome mogu propasti brzo nakon otvaranja boce.