Proizvodnja bijelog vina – Sve što trebate znati

Proizvodnja bijelog vina je proces koji daje okus, punoću i sva ostala svojstva. Zahvaljujući dobrom poznavanju proizvodnje možete stvoriti vrhunska vina. Zavidna boja, balansiran okus i miris koji dugo pamtite umijeće su stvaranja koje cijene mnogi ljubitelji vina. Bilo da se tek upoznajete s vinima, znatiželjni ste oko proizvodnje ili vam treba podsjetnik, na jednom mjestu smo saželi sve što trebate znati o proizvodnji.

Za početak, proizvodnja bijelog vina razlikuje se u određenim etapama od proizvodnje crnog ili rose vina. Uz to, bijelo vino ima određene etape koje ćete moći detaljnije upoznati u nastavku. Od nastanka njegove boje do razvijanja specifičnih aroma, svaki detalj može stvoriti razliku. To će znati i mnogi sommelieri koji ističu važnost procesa proizvodnje, ali i način čuvanja vina.

Bijelo, crno i rose vino – usporedba proizvodnje

U ovoj analizi moći ćete vidjeti kako nastaje glavna razlika između ovih vina – u njihovoj boji.

Za proizvodnju bijelog vina obično se koristi bijelo grožđe. Tijekom proizvodnje sok se odvaja od kožice i nastavlja se sa procesom fermentacije gdje sok ne dolazi u kontakt s kožicom. Fermentacija traje kratko i na nižim temperaturama kako bi se u bijelom vinu zadržala voćnost. Zahvaljujući ovom procesu bijelo vino ostaje u različitim nijansama žute.

seoski turizam i proizvodnja bijelog vina

Crno vino prolazi nešto drugačiji proces. Radi se od crnog/ljubičastog grožđa gdje se grožđe drobi, a sok se fermentira zajedno sa kožicom. Tako boja u procesu proizvodnje zapravo dolazi od kožice s kojom sok ostaje u kontaktu tijekom fermentacije. Proces fermentacije se zatim može nastaviti od 1 do 3 tjedna što utječe na stvaranje prepoznatljivih tanina koji crnom vinu pružaju zanimljivu dimenziju. To često znači i da je vino potrebno dekantirati prije kušanja za produbljenje okusa.

crno vino hercegovina

Za proizvodnju rose vina može se obično koristiti crno grožđe, no nekad se koristi i kombinacija. Nakon drobljenja grožđa, sok ostaje u kontaktu sa kožicom samo kratko, nekoliko sati do najviše 1-2 dana. Nakon toga se kožica uklanja, a proces fermentacije se nastavlja kao kod bijelog vina. Rezultat ovakve proizvodnje je svježe, pitko vino blago ružičaste boje koje ima izražen voćni okus.

rose vino

Proizvodnja bijelog vina – Proces

Ako je Žilavka vaše omiljeno vino ili volite isprobavati razne sorte bijelog vina, otkrivamo i kako ono nastaje. U ovom procesu možete pratiti kako se proizvodi bijelo vino. Poznavajući ovaj proces moći ćete bolje razumjeti posebnost određenih aroma, ali i iskazati poštovanje prema određenim etiketama iza kojih stoji mnogo rada. Kako teče proizvodnja bijelog vina otkrijte u nastavku.

1 – Berba grožđa

Prvi korak kad je u pitanju proizvodnja bijelog vina svakako uključuje ručno branje grožđa ili korištenje strojeva. Odabir metode ovisi o tradiciji vinogradara i veličini vinograda. Osim načina berbe, ključno je i pravovremeno određivanje trenutka kada će grožđe biti ubrano, jer odabir idealnog vremena značajno utječe na njegovu zrelost i kvalitetu, a time i na konačni okus vina.

2 – Drobljenje grožđa

Tradicionalno, ovo se radilo ručno u kacama ili prešama, dok se danas najčešće koriste suvremene drobilice. Ovaj korak je od presudne važnosti jer se njime oslobađa sok iz grožđa, što čini osnovu za daljnju proizvodnju vina. Usporedbom razlika u proizvodnji bijelog, crnog i rose vina iznad mogli ste se upoznati s ovom fazom proizvodnje.

3 – Fermentacija

Fermentacija podrazumijeva proces u kojem kvasci pretvaraju šećer iz grožđanog soka u alkohol i ugljikov dioksid. Kvasci mogu biti prirodno prisutni na kožici grožđa ili se dodaju posebno odabrane vrste kako bi se postigao željeni rezultat. Kvasci postaju aktivni tek na temperaturama između 12°C i 36°C (ni prevruće ni prehladno), a proces možete trajati i do 10 dana.

4 – Pretakanje vina

U fazi pretakanja, vino se premješta iz posuda za fermentaciju u posude za odležavanje. Tijekom ovog procesa uklanjaju se talozi nastali tijekom fermentacije.

5 – Odležavanje

Cilj faze odležavanja je stabilizirati vino i pomoći mu u razvoju. Sazrijevanje može trajati nekoliko mjeseci. Postoji nekoliko vrsta sazrijevanja za postizanje željenog rezultata:

  • Dozrijevanje u čeličnim bačvama
  • Dozrijevanje u bačvi

6 – Čuvanje u bocama

Završna faza uključuje punjenje vina u boce, njihovo zatvaranje i skladištenje. Boce se čuvaju do trenutka kada će vino biti spremno za konzumaciju ili prodaju.

wine shop i proizvodnja bijelog vina

Bijelo vino – Vrste

Sad kad ste se upoznali s nekim od razlika između bijelog, crnog i rose vina, kao i saznali kako se proizvodi bijelo vino, vrijeme je da upoznate različite sorte vina. Od autohtone Žilavke koja je prava vinska reprezentacija hercegovačkih područja do francuskog vina kao što je Pinot Grigio, svi koji vole degustacije uživat će u svim aromama koje bijelo vino može ponuditi. Tako smo u nastavku istaknuli neke od sorti koje možete često pronaći u BiH, a ovdje donosimo i detaljniji vodič.

Žilavka

Ova sorta bijelog vina autohtona je za hercegovačko područje. Jedna je od onih sorti koja je otporna na suše i temperature. S obzirom da su upravo ovakva proljeća i ljeta česta za Hercegovinu, Žilavka je jedno od cijenjenijih vina.

Voćne arome ovog vina, zajedno sa svijetlo žutom bojom čine ovo vino izuzetno prepoznatljivim.

Žilavka Selekcija "Andrija" - Podrumi Andrija

Riesling

Izuzetno pitko vino koje se može pohvaliti raznim aromama je opis koji se često dodaje uz Riesling. Iako okus ovog vina može varirati, može se smjetiti u slatka bijela vina. Zbog toga ćete često čuti preporuku da ovo vino kušate uz piletinu, svinjetinu, morske plodove, pa čak i začinjena talijanska i azijska jela. Savršen kontrast aroma otkriva sve više o sjajnom rasponu ovog vina.

Chardonnay

Chardonnay vina najčešće odležavaju u bačvama od hrasta i samim time u procesu proizvodnje dobivaju manje na kiselosti, a boja postaje dublja i intenzivnija. Ovo vino potječe iz Francuske, ali sada se uzgaja diljem svijeta. Od zemalja Europe kao što su Italija, Engleska, pa i Bosna i Hercegovina, pa sve do Čilea, Argentine i Australije. I Podrumi Andrija u svojoj ponudi imaju Chardonnay koji može odležavati godinama stvarajući kompleksnije arome.

Chardonnay vrhunsko "Andrija" - Podrumi Andrija

Sauvignon Blanc

Jedno od najstarijih bijelih vina koje je ujedno aromatično, ali i osvježavajuće je zasigurno Sauvignon Blanc. Prepoznatljivi oštri miris zajedno sa blijedožutom bojom čini ovo vino koje dolazi iz Francuske. Sauvignon Blanc će se savršeno uklopiti uz jela od mesa, morskih plodova, uz salate i povrće. Također se odlično slaže s tjesteninama i sirevima, pružajući osvježavajuću notu koja pročišćava nepce.