Sommelier: Značenje zanimanja i kako postati poznavatelj vina

Sommelier je osoba zadužena za izbor vina u raznim prilikama. Nerijetko sommelier bira vina koja se poslužuju u restoranu ili wine baru, a pored toga kuša vina i razvija vinsku kartu. Još jedan od njegovih poslova može biti i sljubljivanje vina s jelima i obučavanje osoblja. No, naravno, osim kao profesionalno zanimanje, sommelier postati i bilo tko od vas koji čitate ovaj članak.

Ako ste ljubitelj vina i želite postati bolji poznavatelj cijelog procesa, sorti i znati izabrati vina, postoji način za to. Postoje brojne edukacije i vinske škole koje govore više o svim navedenim temama na jednom mjestu. Kroz vinske škole možete naučiti kako degustirati vino, kako spojiti jela i vina u sjajne gourmet preporuke.

sommelier

Foto: Freepik

Tako biti sommelier znači i hobi za pojedine osobe koje sebe opisuju kao vino entuzijaste. Osobe koje su sommelieri iskoristit će svaku priliku na putovanju da posjete obližnje vinarije, a u restoranima će rado dati priliku lokalnom vinu. I to ne samo lokalnom vinu, nego i lokalnim specijaliteta i preporukama kuće kako bi maksimalno upili ugođaj prostora kroz gastro iskustvo.

Ako se i vi lako pronalazite u ovom opisu, donosimo vodič kako postati sommelier. Uz to, saznat ćete što su sve vještine jednog sommeliera i zašto je ovakvo znanje jedna od najljepših oda industriji vina.

Što Sve Radi Sommelier?

U samom uvodu mogli ste dobiti osnovni uvid u općenite stvari za koje je profesionalni sommelier zadužen na nekom mjestu. Kako bi sve imalo svoju savršenu harmoniju, sommelier treba imati duboko i zaokruženo znanje o vinima i aromama za gastro preporuke i kreiranje vinske karte. No, više o tome u nastavku.

1 – Detaljno educiranje o vinima

Da bi osoba postala sommelier koji je izuzetno dobar u svom poslu, potrebno je znati općenite i stručne informacije o vinima. Ne samo o sortama koje su dostupne, nego i o samom procesu proizvodnje. Uz to, izuzetno je važno znati degustacijom prepoznati izdvojene arome sa povezivanje vina i jela. Povrh svega, sommelier detaljno poznaje razne regije na kojima se vino proizvodi, ali i ima razvijeno osjetilo za prepoznavanje kvalitete. Nerijetko će upravo sommelier biti zadužen za pravilno serviranje, kao i dekantiranje vina.

On će biti zadužen i za preporuke osoblju restorana ili wine shop-a o načinima serviranja, a redovno će dati preporuke i za način čuvanja vinskih boca kako bi se arome sačuvale kroz duže vrijeme.

Takva vrsta posla traži kontinuiranu obuku. Tako će ovakvi poznavatelji vina često odlaziti na programe, tečajeve i dodatne edukacije o vinima. Od izuzetne je važnosti da uvijek prati najnovije tehnologije, ali i načine čuvanja, proizvodnje i degustiranja vina. Tako se sommelier može pobrinuti da restoran ili wine shop u kojem radi uvijek nudi iskustvo koje je pripremio ekspert za vina.

2 – Preporuka vina

Karakteristika sommeliera po kojima ih najviše prepoznajemo jeste upravo sposobnost stručne preporuke vina. Zahvaljujući njihovom ekstenzivnom obrazovanju, degustacijama i poznavanjem vinskih regija oni su u stanju dati jedinstvene preporuke.

Ne samo da će priuštiti restoranu bogatstvo vinskih preporuka koje će jedva čekati dodati u svoju ponudu, sommelieri će se pobrinuti i da gosti za stolom restorana ili posjetitelji wine shop-a dobiju ultimativno iskustvo.

sommelier

Foto: Freepik

To podrazumijeva osobni pristup, upoznavanje sa njihovim narudžbama jela, ali i preferencijama. Sommelier naravno neće stati samo kod preporuka etikete, nego će otkriti i pozadinu svog razmišljanja. Istaknut će nešto više o vrsti vina, regiji, sorti grožđa, godini berbe i kako te pojedinačne stavke utječu na njihov prvi gutljaj i degustacijsko iskustvo sa hranom koju su naručili.

3 – Kreiranje vinske liste

Da vinske karte koje vidite u restoranu nisu samo nasumično dodane, uvjerit će vas svaki rad sommeliera. Oni su zaduženi da restoranu sukladno meniju, raznim cjenovnim rangovima i regiji u kojoj se nalazi ponudi splet vinskih etiketa. Ovaj zadatak sommeliera veže se najviše za restorane i hotele koji žele imati ponudu koja će jednako oduševiti osobe koje su vino entuzijasti i one koji su izvrsni poznavatelji.

4 – Posluživanje vina

Jedan od vizualno najzanimljivijih zadataka jednog sommeliera svakako je posluživanje vina. Stručnost koja se demonstrira impresivna je već kod otvaranja vina gdje savršeno i brzo barata otvaračem vina. Nakon toga slijedi pažljivo posluživanje i finalno serviranje gostima. Nakon kušanja vina, gostima može natočiti ostatak vina uz dodatne gastro preporuke.

Uz ovu praksu, sommelier će možda dati i savjet osoblju koje čaše koristiti, kao i koja je pravilna temperatura serviranja. Ponekad može biti korisno kad je idealna temperatura serviranja istaknuta uz samu bocu vina, kao što je slučaj sa Podrumi Andrija webshop-om.

Foto: Freepik

5 – Organiziranje degustacija

Jedna od najpopularnijih aktivnosti za sve ljubitelje vina svakako su degustacije. Najčešće ih vodi upravo sommelier kojem je ovo jedinstvena prilika da izloži pred publikom svoje zaokruženo znanje o raznim vinima. Usporedno sa degustacijom može govoriti nešto više o aromama, predložiti koji sir probati uz vino ili potaknuti da kušaju mezu uz vino. Ovako ne samo da posjetitelji degustacije uživaju u sjajnom gourmet iskustvu, nego nauče više o vinima i njegovim karakteristikama.

6 – Edukacija osoblja i nabava vina

Dok radi u restoranu ili surađuje s nekim lokalom, sommelier može biti odgovoran i za edukaciju konobara, kuhara i drugog osoblja. Naučit će ih nešto više o raznim vinima, uparivanju s hranom, što preporučiti gostima. Uz ove edukacije, može ih savjetovati kako skladištiti, otvoriti, poslužiti vino i druge postavke prezentacije vina.

sommelier

Foto: Freepik

Također, sommelier može biti zadužen za nabavu vina. I ne samo to, može pratiti inventar, po potrebi naručiti više, poticati prodaju određenih vina i sl. Može raditi i kontrole skladištenja vina kako bi se pobrinuo da su uvjeti i temperatura u skladu sa praksom.

Kako postati sommelier?

Bez obzira želite li postati profesionalni sommelier ili impresionirati svoju ekipu poznavanjem vina, danas postoje odlični načini za to.

Edukacija zapravo može početi osnovama kao što je čitanje knjiga, specijaliziranih časopisa i internetskih članaka. Tako se možete upoznati sa osnovnim terminima kako biste lakše baratali istima tijekom degustacija.

sommelier

Foto: Freepik

Sljedeća sjajna stvar za detaljniju i stručniju obuku je posjeta vinskim školama. Raspitajte se za iste u vašoj blizini i velika je šansa da uskoro stiže praktična vinska edukacija u vašem najbližem većem gradu. Ako nažalost obuke ne postoje u vašem gradu, sjajno je to što su uvijek dostupne online, a po završetku svojih edukacija nerijetko ćete dobiti i certifikate. Imajte na umu da ovakva vrsta edukacija uglavnom ima više razina. Tako ćete prvo preći osnove, a zatim kompleksnije stavke vezane za svijet vina.

Stručan sommelier je onaj koji ima i iskustvo, tako svoju edukaciju možete dobiti i radeći direktno povezano sa vinima. To može biti u vinariji, vinskoj trgovini ili čak u restoranu. Ovako iz prve ruke možete saznati korisne informacije za vino i stručne prakse.

Foto: Freepik

Sljedeća sjajna aktivnost koju možete dodati u svoj raspored svakako je posjeta degustacijama. Ovako ne samo da ćete produbiti i vježbati svoje vještine prepoznavanja aroma i sorti vina, nego ćete i poznati sjajnu zajednicu vinskih entuzijasta. Degustacije su uvijek sjajna prilika za druženje sa obitelji ili ekipom, a ako se pitate gdje rezervirati takvo vinsko druženje sa najdražima u Hercegovini, Podrumi Andrija nudi tri vrste degustacija:

  • United Colors Of HerzegoWine,
  • Tradicija i kvaliteta u čaši,
  • Premium degustacija.

Više o Podrumi Andrija degustacijama možete saznati OVDJE, uz detalje kako rezervirati, odabrati broj članova s kojima dolazite i brojne druge detalje.

Vidimo se uskoro i živjeli!