Vino za početnike može isprva izgledati kompleksno s obzirom na sve dostupne sorte vina. No, jednom kad upoznate osnove prepoznat ćete koliko svijet vina krije sjajne etikete koje ćete htjeti isprobati u raznim prilikama. Od Chardonnay vina koja ćete rado ispijati na svojoj terasi ljeti ili Blatine koja će biti savršena za vikend na snijegu, ovdje možete naučiti kako degustirati vino.
Tijekom degustacije postoji dosta stavki koje možete imati na umu. Od slatkoće vina i zaokruženosti tijela pa sve do količine tanina, svaki novi gutljaj otkrit će vam više o potpisu same vrste vina. Također, vina mogu imati određenu razinu kiselosti, a i kroz miris vina moći ćete naslutiti o kakvom se vinu radi. Vino za početnike i dalje može biti nešto u čemu ćete istinski uživati, bez poznavanja svih detalja. Par stavki je dovoljno da degustirate vino, a i prepoznate sorte koje će dobro ići uz vaše jelo.

Zato u nastavku izdvajamo neka od najpoznatijih bijelih i crvenih vina i otkrivamo više o degustacijama. Za kraj, donosimo i gourmet preporuke kako kombinirati vino i hranu tako da dobijete savršen spoj. Tako na jednom mjestu dobijete vodič kroz vino za početnike kako biste uvijek mogli napraviti dobar izbor, ali i preporuku.
Bijelo vino
Ako ste u potrazi za bijelim vinom koje će upotpuniti vaša druženja, ali i pokazati da ste vrhunski poznavatelj sorti, htjet ćete imati ova dva vina kod sebe. Chardonnay i Žilavka savršen su odabir za proljeće i ljeto, ali su jednako voljeni tijekom svih godišnjih doba. Nevjerojatna pitkost bijelih vina kombinirana sa njihovom svježinom čini ih vječnim gourmet partnerom za mnoga jela. Uz to, mogu biti centar druženja i važan sudionik vaših posebnih uspomena i razloga za slavlje.
Žilavka
Autohtona hercegovačka sorta Žilavka ima puno tijelo, spada u suha i svježa vina te se odlikuje visokom kiselošću. Boja Žilavke može varirati od svjetložute pa sve do zlatne. Tijekom degustiranja moći ćete osjetiti voćne i cvjetne note.
Za vas smo izdvojili Žilavka Andrija Selekciju rađenu od 100% Žilavke koja je odležala u drvenim bačvama.

Podrumi Andrija Žilavka Selekcija – Naruči ovdje
Chardonnay
Ova sorta bijelog vina jedna je od najraširenijih sorti u svijetu, pa i u Hercegovini, iako potječe iz Francuske. Ovo vino idealno je za početnike koji se žele upoznati s aromama bijelog vina. Blagi maslačasti okus je prepoznatljiv, no kompleksnost aroma vina može varirati sukladno načinu proizvodnje.
Za vas smo izdvojili Chardonnay Andrija koji je odležao u bačvi sa 80% inoxa i 20% drveta, iz 2021. godine.

Podrumi Andrija Chardonnay – Naruči ovdje
Crveno vino
Crna ili crvena – s oba termina neće pogriješiti. Svi ljubitelji vina će vam reći kako crveno vino krije sjajnu mogućnost odležavanja. Njegove kompleksne i produbljene arome i raznolikost u istima pozivaju na kušanje iznova i iznova. Savršen su partner za zimske večeri, ali u ovom vinu također možete uživati tijekom cijele godine. Karakterizira ih prisutnost tanina, dubina aroma i za određene sorte – karakteristična voćnost.
Blatina
Ova autohtona hercegovačka sorta mnogima je omiljeni odabir. Blatina je specifična jer je funkcionalno ženska, što znači da se ne može sama oploditi, pa se često sadi uz sorte poput Trnjka ili Vranca kako bi se osigurao dobar urod. Duboka rubin crvena boja u kombinaciji sa značajnom voćnosti Blatinu izdvaja od ostalih crvenih vina.
Za vas smo izdvojili Blatina Andrija Selekcija vino sa sljedećim sortnim sastavom: Blatina 85%, Merlot 10% i Cabernet Sauvignon 5%. Odležavala je u 100% drvenim bačvama.

Blatina Andrija Selekcija – Naruči ovdje
Syrah
Još jedno francusko vino koje je postalo izuzetno rasprostranjeno svakako je Syrah. Karakterizira ga puno tijelo, bogati tanini, izražena voćnost, često s dugim završetkom.
Za vas smo izdvojili Syrah Andrija vino odležano u drvenim bačvama.

Vranac
Ovo vino porijeklom je s Balkana, točnije Crne Gore, ali je široko rasprostranjeno u Makedoniji, Srbiji, Bosni i Hercegovini… Gotovo ljubičasta boja ovog vina čini ga vizualno drugačijim, a okusom se ističe zahvaljujući aromi bobičastog voća i blagom gorčinom u samoj završnici.
Za vas smo izdvojili Vranac Andrija Selekcija vino čuvano u bačvama od 100% drveta.

Podrumi Andrija Vranac – Naruči ovdje
Vino za početnike i degustacija
Za početak, upoznat ćemo vas s nekoliko pojmova vezanih za vino. Od terroira, preko dekantera pa sve do sommeliera, vodič ne bi bio potpun ako ne biste poznavali ove termine.
Osnovni pojmovi
Terroir je jedan od važnijih čimbenika za nastanak vina. Ovaj termin po jednim krilom obuhvaća klimu područja, geografsku lokaciju, tip zemljišta i nadmorsku visinu. Sva ova regionalna obilježja značajno utječu na tijelo vina, slatkoću, kiselost i druge značajke koje možete degustirati.
Maceracija podrazumijeva fazu u procesu proizvodnje vina u kojoj se zadržava kožica grožđa u soku kako bi potaknula razvijanje drugačijeg okusa, boje i mirisa. Tako vino postaje crno vino i dobiva razne intenzitete boja, od rubin crvene do tamno ljubičastih nijansi.
Tanini predstavljaju supstancu koja se nalazi u kožici crnog grožđa. Tijekom kušanja vina moći ćete je osjetiti na zubima, nepcu, jeziku i ustima zbog čega usta tijekom ispijanja vina postaju suha. Oni su odgovorni za strukturu i daju vinu kompleksnost, a važni su i u procesu starenja vina, kao i u dobivanju prepoznatljive rubin ili ljubičaste boje.

Sommelier je osoba zadužena za izbor vina u raznim prilikama. Nerijetko sommelier bira vina koja se poslužuju u restoranu ili wine baru, a pored toga kuša vina i razvija vinsku kartu. Još jedan od njegovih poslova može biti i sljubljivanje vina s jelima i obučavanje osoblja.
Dekantiranje vina podrazumijeva prelijevanje vina iz boce u dekanter ili drugu posudu radi odvajanja taloga od tekućine. Uz to, ovaj postupak omogućava prozračivanje i oksidaciju vina. Postoje mnogi razlozi zašto se radi dekantiranje vina, od estetskih značajki do utjecaja na finalne arome vina tijekom degustacije.
Dekanter je ključan dodatak kad je u pitanju dekantiranje vina. Uz reprezentativnu ulogu, dekanter ima i praktično usko grlo koje omogućava da lakše prelijevate vino bez narušavanja taloga na dnu. S obzirom na to razvijeni su različiti oblici dekantera koji sudjeluju u ovom procesu.
Degustacija
Kada govorimo o slatkoći vina, vino može biti suho, poluho ili slatko. Koliko će vino biti slatko ovisi o samom prisustvu grožđanog soka.
Ako želite odrediti tijelo vina, tada ono može biti lagano, umjereno ili vino punog tijela. Lagana vina su uglavnom s manjim postotkom alkohola, imaju pitkost i svježinu. S druge strane spektra, vina punog tijela su uglavnom izuzetno karakterna, s većim postotkom alkohola i imaju bogatiji okus.
Prisutnost tanina ćete najviše osjetiti kod crvenih vina.
Tijekom degustacije vina ocjenjivat ćete i njegovu kiselost s obzirom na to koliko se pljuvačke javlja u vašim ustima tijekom kušanja. Kiseline daju vinu svježinu i balans, a pomaže i kod starenja vina.

1 – Izgled
Promotrite boju vina i dodijelite mu sortu i postavite si pitanje je li riječ o bijelom, crnom ili rose vinu. Pokušajte opisati boju koju vidite, je li tamno ljubičasta kao trula višnja ili više liči na sjajne rubine.
2 – Miris
Kako smo spomenuli na početku, degustacije vina predstavljaju senzorno iskustvo. Tako čulo mirisa ima izuzetno važnu ulogu u procesu kušanja vina.
Kad želite pomirisati vino, pomirišite ga jednom, a zatim zavrtite vino u čaši par puta i ponovno ga pomirišite. Ovaj postupak dodatne vrtnje vina oslobađa više aroma što vam omogućuje da uhvatite više. Upravo će vam arome nagovijestiti o kakvom se vinu radi.
3 – Okus
Sad kad ste napravili prvotno upoznavanje s vinom, potrebno je uzeti i prvi gutljaj. To činite sa dodatkom zraka, prepoznatljivim srkanjem s kojim ćete lakše doživjeti arome i okus u vinu pri prvom kušanju.
Prvo ćete osjetiti slatkoću vina i njegove dominante arome. Zatim ćete s obzirom na punoću vina moći definirati tijelo vina, a zatim i udio tanina i kiseline.

Vino i hrana
Ovaj vodič kroz vino za početnike bio bi nepotpun bez gourmet preporuke. Klikom na naš webshop uz svako vino smo izdvojili i jela koja će savršeno odgovarati uz odabranu sortu. Uživajte!